notitia.cz

tipy na vánoční dárek

Co s našimi tipy na dárky získáte

 • V tomto článku najdete průvodce, jak si poradit s nákupem dárků, a to nejen těch vánočních.
 • Najdete tu odkazy do specializovaných obchodů, kde si jednoduše na pár kliknutí najdete přesně to, co potřebujete.
 • Cílem článku je podpořit vaši fantazii při výběru dárku a dát celému procesu správnou formu, pořádek a styl.
 • Tento článek je hlavním příspěvkem z rubriky Vánoční dárky.
 • Obsah tohoto článku je psaný z mužského pohledu. Pokud vás ale zajímá spíše ten ženský, tak má žena napsala na toto téma velmi povedený protičlánek. [přejít na protičlánek]

PROČ TENTO MATERIÁL VZNIKL

Všichni to známe. Vánoce jsou nejkrásnějším obdobím roku díky tomu všemu okolo nich. Jak ale dojde na dárky, tak se pro mnohé z nás stanou tyto svátky naopak tím nejhorším obdobím ze všech vůbec. Štvou nás, protože zase musíme vymýšlet, co koupit k Vánocům. Z předchozích zkušeností víme, že nám to nejde a že to bude zase fiasko.

Tahle noční můra nebere konce a každý rok se opakuje nejen na Vánoce. To proto, že tu máme taky narozeniny, svátky, výročí a spoustu dalšího. Namísto radovánek a sdílení pohody s ostatními se člověk schovává za nějakou masku v křeči, protože ani po rozbalení dárku obdarovaným nakonec nevíme, jestli to bylo tedy dobré, nebo ne.

Spousta lidí na tohle prostě nemá buňky. Nechybí jim ani tak inspirace, jako spíše nějaký systém s dobrými podněty. Samotná a i kdyby vánoční inspirace je k ničemu, když nemáte v ruce podklady, ke kterým tu inspiraci vztáhnout. Tento článek má za úkol pomoci všem lidem, kteří potřebují při výběru dárku důstojně vést za ručičku.

Vytvořte cokoliv s vlastním potiskem

ZÁKLADNÍ VĚCI PŘI NAKUPOVÁNÍ DÁRKŮ

Ať jsou to vaši přátelé, rodiče, sourozenci, švagři či někdo další, je potřeba mít takzvaně zmapovaný terén. Na tom to vlastně stojí. Schválně. Bylo by skvělé, kdybyste se jich jednoduše zeptali, co chtějí, a k tomu byste měli to štěstí, že vám řeknou přesně co to má být? To už pak můžete ten dárek rovnou spolu objednat nebo ho jít koupit spolu osobně, že? Jenže…

Toto se stává málokdy a když už, tak je to i tak hrozné fiasko. To totiž z celé akce odstraní veškerou romantiku a učiní ji zcela neosobní a nudnou. Dar jako takový ztratí veškerou svou hodnotu, protože se vytratí to tajemno, to napětí, očekávání, překvapení a radost. Takže zeptat se někoho napřímo, to chce silný žaludek.  Počítejte však se spláchnutými emocemi a kyselým „díky“.

Základním kamenem úspěchu při výběru dárku jsou kvalitní informace o dané osobě. Tak tuto větu bychom mohli vytesat do kamene. Bez dobrých informací se zkrátka neobejdete. Proto, až se pustíme do samotného průvodce, počítejte s tím, že to z počátku bude stát trochu více úsilí, ale po čase se vám to mnohonásobně vrátí. V dobrém samozřejmě.

ZDE JE PRŮVODCE, JAK NAJÍT DOKONALÝ DÁREK

1. Udělejte si seznam osob (a zvířat), kterým budete dárky pořizovat

Je důležité, abyste si pro každého člena udělali samostatný a dostatečný prostor. Například celá stránka v sešitu či v souboru v počítači. Tam si u každého člena budete zapisovat tři zásadní věci, které jsou:

 • Data narozenin, svátků, výročí, a pak svátků typu: den dětí, či den matek, otců atd… (Pozor! Toto je potřeba si zapsat i do kalendáře. Nejlépe do Google kalendáře.)
 • Udělejte si seznam věcí, o které má dotyčný zájem a věcí, které definují jejich osobní podstatu. Seznam udělejte poctivě a co možná nejpřesněji. Pokud si nevíte rady, informace doplňte díky tomu, že si uděláte průzkum a vyptáte se lidí, kteří se s dotyčným velmi dobře znají. Často se vyplácí i dobře naslouchat osobě samotné. Občas vyřknou svá přání a tužby jen tak do větru nebo mezi řádky.
 • Sepište si seznam věcí, které jste dotyčné osobě už darovali, abyste se neopakovali.

Nemusíte jim samozřejmě dávat hned všechny dary co vás jen napadnou, ale když se vám podaří vytvořit dar, který bude třeba kombinací dvou či více jejich zájmů, tak máte vyhráno.

Příklad 1.

Osoba, která miluje sportovní vozy, má řidičák a k tomu miluje konkrétní značku aut Lamborghini a ráda si pochutnává na specialitách v dobré restauraci. Tak takového člověka pozvěte do kvalitní restaurace, kde mu po jídle předáte dárkový poukaz na zážitkovou jízdu v Lamborghini Gallardo a v den konání ho ještě doprovoďte.

Příklad 2.

Někdo, kdo vyloženě miluje grilování, dostane od Vás jako dárek knihu o grilování od Zdeňka Pohlreicha a k tomu ještě pořádnou nálož ke grilování s nejrůznějšími druhy masa a kvalitním uhlím. Prostě paráda!

2. Udělejte dotyčnému z obdarování událost

Buďte kreativní už při způsobu balení dárku nebo při jeho samotném předání. Po letech pak už možná zapomene, co jste mu to tenkrát darovali, ale na to, jak jste ho obdarovali, nezapomene nikdy a vy se tak vepíšete do jeho příběhu života, na který všichni tak rádi vzpomínají. Jen si dejte pozor, abyste se neopakovali. Koneckonců i toto si můžete evidovat.

Příklady

 • Skryjte někam svůj dar a pošlete dotyčného na hon na lov, aby ho našel.
 • Dárkovou kartu ukryjte do knihy, kde najde i věnování nebo vánoční přání.
 • Dárková krabička v krabičce krabičky v krabičce krabičky.
 • Pokud jde o mnoho drobností, můžete je zabalit každý kus zvlášť. Jen ať to proboha není mák!

3. Darujte vzpomínky

Podívejte se do historie vašich společných chvil a podívejte se také do historie dotyčné osoby jako takové, jestli tam náhodou nenajdete některé momenty, které by stálo za to si nějak pěkně připomenout. Dárky tohoto typu se přímo nabízejí pro vaše blízké, se kterými máte už něco zažité. Obvykle to jsou dárky pro rodiče nebo prarodiče, ale také to může být pro sourozence.

Příklady

 • Vytáhněte si z paměťových karet a zálohovaných CD nějaké pěkné společné fotky a další významné momentky a vytvořte ve fotolabu zcela jedinečnou fotoknihu. Jako dárek pro babičku je to jeden z těch nejhodnotnějších darů vůbec. Může to být klidně i jen jedna zarámovaná fotokoláž.
 
 • Byli jste spolu někdy na nějakém místě, na které spolu s obdarovaným často moc rádi vzpomínáte? Nebylo by fajn se tam spolu znovu podívat? Třeba tak, že v místě najdete vhodnou atrakci, ubytování nebo jinou příležitost, kterou zaplatíte a dotyčnému předáte už jen tu pozvánku?
 
 • Vzpomínky lze darovat i tak, že si je vyrobíte ze současnosti. Zkuste třeba vybrat nějakou aktivitu, kde dotyčného zasvětíte do něčeho velmi specifického zajímavého a neobvyklého. Budete to právě vy, kdo se vepíše do jeho vzpomínek. Když o tom navíc uděláte digitální či jiný záznam, tak to bude dar a moment k nezaplacení. Takhle se dělají originální dárky!
 
 • Darujte časovou schránku. Taková schránka muže být z různých materiálů, ale hlavně ať obstojí v čase. Můžete koupit kufřík, nebo ji zhotovit z prkének, nebo použít termosku a pěkně ji vyzdobit. Co třeba gravírovaná nerez termoska s vlastním popiskem a grafickým motivem? Tady máte odkaz na gravírování na zakázku. No a dovnitř dejte něco od sebe a zbytek nechte na obdarovaném. Ten si tam přidá něco svého a společně ji uzavřete a ukryjte. Zkrátka si takhle něco společného pošlete do budoucnosti. Počkejte třeba 10 let a pak… Ale vždyť vy víte, že je to celé na vás.
 
 • Vzpomínky na vzácné momenty mohou přitáhnout i jiné podněty. Věcné dary různého ražení. Například parfém, který kdysi používal někdo, koho máme rádi. Dnes díky pachovým vjemům vyvoláme a oživíme vzpomínky na ty skvělé časy tenkrát. Překvapivě toto se dá aplikovat i na elektroniku. Hrál někdo v dětství třeba herní konzoli Nintendo 64? A že už ji dávno nemá? Co takhle ji sehnat dnes? Zahrajte si spolu, jako tenkrát!

4. Ulehčete jim život

Zeptejte se sami sebe, co dotyčná osoba potřebuje a poskytněte jí řešení. Přijít na to nebývá snadné. Osvědčenou metodou je ale postup, kdy nejprve popíšete jejich skutečné problémy a následně i jejich příčiny. Sepište si tedy na papír, jakým problémům dotyčná osoba čelí a s čím se potýká. Když víte, co je za problém, můžete začít hledat jeho možné řešení. A řešení problému může být opravdu skvělý dárek.

Příklady

 • Snad vás nepřekvapí, když mezi předloženými příklady najdete jen následující dva vybrané body. Pravda je totiž taková, že kolik lidí je na světě tak minimálně tolik existuje i problémů. Dotýkáme se tady totiž bezedného tématu, které nelze plně obsáhnout, protože jinak by tento článek byl delší než seriál Ulice.
 • Takže tu máme třeba dárek pro muže, který neustále zapomíná na pitný režim. Bolí ho stále hlava, je mrzutý a protivný, i přestože ví, že je to proto, že nepije dost. Takový člověk si od nás zaslouží osobitý hrnek nebo sklenici. Sklenice na pitný režim klidně i s vlastním motivem a k tomu mobilní aplikaci, která ho upozorní vždy, když je čas se znovu napít. Taková drobnost pak může potěšit nejen obdarovaného, ale i jeho blízké okolí, když na ně bude posléze zase milejší, že?
 • Bojuje vaše blízká osoba s únavou, slabostí a celkovým tělesným i duševním vyčerpáním? Darujte jim tedy zdraví, energii a vitalitu v podobě nápoje ze skvělého japonského čajě Matcha, nebo z finské houby Chaga. K dostání je i elixír, který obě složky kombinuje. Má prokazatelné účinky a jmenuje se Matchaga. Doporučujeme z vlastní zkušenosti.

Asi není potřeba v dnešní době popisovat, co všechno můžete se správně zvoleným zážitkem darovat. Pokud máte alespoň jednu zkušenost, tak dobře víte, o čem je řeč. Kromě nezapomenutelných chvil, které by si dotyčný sám sobě nikdy nedopřál, zde raději zmíníme méně známá ale důležitá fakta. Takové informace vám dají větší rozhled a jistotu.

 • Zážitek, který koupíte, má zpravidla platnost 12 měsíců od data zakoupení.
 • Funguje to tak, že si obdarovaný zarezervuje vhodný termín a poukaz uplatní až v den konání akce. Nezapomeňte ho doprovodit. 
 • Pokud nevíte jistě, jaký druh zážitku zvolit, dá se koupit i univerzální poukaz a sám obdarovaný si pak vybere, co chce. Další možnost je kouknout se na nejprodávanější zážitky a vybrat z nich.
 • Zvažte, jestli by dotyčný nechtěl svůj zážitek sdílet společně s další osobou. Můžete tak vybrat zážitek pro více osob. Nemusí to být hned masáže či večeře na lodi. Taková jízda ve sportovním voze jde také sdílet. Stačí vybrat auto, kde jsou i zadní sedadla a v nákupním procesu máte možnost si dočíst a zvolit spoluúčastníka. Takový ideální dárek pro přítele by mohla být jízda ve Fordu Mustang, kde na zadním sedadle můžete jet i s ním a třeba natáčet video.

6. Co dělat, když už všechno mají

Toto je otázka za zlatého bludišťáka. Bohužel je to tak, že se může stát, že narazíte na člověka, který nepotřebuje zhola nic. Zeptáte se všech okolo a nikdo nic neví. Někdo se ze zoufalosti zeptá i přímo dotyčné osoby, co by si přála a dostane odpověď, že neví, že nic, že všechno má. Tato prekérní situace má tři kořeny. První kořen je skutečný, ten druhý nikoliv a ten třetí je z lenosti.

 • První kořen je ukryt v prostém faktu, že dotyčný opravdu nic nepotřebuje a opravdu všechno má. To je však jen zdánlivé. Nikdo nemá všechno.
 • Ten druhý se dá nazvat falešnou skromností. Jsou tací, kteří ctí skromnost jen na oko, protože to považují za společenskou konvenci, ale vnitřně s ní nesouhlasí. Jen to prostě ze slušnosti hrají, ale přitom tajně doufají, že dostanou něco skvělého.
 • Třetí kořen je jen z lenosti a odráží jednoduše to, že dotyčnému se nechce přemýšlet. Raději řekne, že nic nepotřebuje, než aby sám sobě vymýšlel nějaké překvapení, protože je to fakt obtěžuje a kromě toho to některé může i urazit.

Tady je zapotřebí trochu improvizace. Studujte dotyčného nenápadně a udělejte si nějaké stěžejní body. Zkuste si na dané body později udělat nějaké ověření, jestli to bude vážně v pořádku a pak konejte.

Závěrem pár doplňujících rad

 • Rozhodně nekupujte někomu dárek jen tak, aby se něco darovalo. To už fakt je lepší nedat nic. Dárek musí mít nějakou logiku a nějaké promyšlené napojení na obdarovaného.
 • Nekupujte takový dárek, o kterém se obdarovaný dopředu zmíní, že zrovna ten konkrétní dárek nechce či nepotřebuje. Jinak totiž budete vypadat jako ignorant.
 • Pokud potřebujete načerpat nějakou inspiraci, zkuste se s vašimi poznatky podívat do kategorií našeho katalogu nebo blogu, kde schraňujeme zajímavou nabídku mnoha obchodů na jednom místě.
 • Pokud hledáte dárek ke konkrétní příležitosti, tak na našem blogu budeme postupně publikovat obsah, ze kterého budete moci již brzy čerpat.
 • Pokud stojíte o notifikace na každý zajímavý článek, který vydáme, tak povolte vašemu prohlížeči naše notifikace, anebo se zaregistrujte emailem pro odběr novinek pomocí jednoduchého formuláře nahoře v postranním panelu.
 • Tento článek sdílíme také na našem facebooku. Budeme rádi, když nám článek ohodnotíte, případně navrhnete vhodná doplnění.
R. Novotný

Robert Novotný

autor článku

BONUSOVÝ MATERIÁL

Dárkové poukazy

Prodejci dárkových předmětů

 • Pokud se vám obsah líbí, budeme moc rádi, když jej budete  ►

Sdílet: