notitia.cz

vyhledávač dárků

vyhledávač dárků

JAKÝ DÁREK HLEDÁTE ?

Protičlánek na 6 témat s tipy na vánoční dárky. Tentokrát z pohledu ženy.

tipy na vánoční dárek

PROČ VZNIKL TENTO PROTIČLÁNEK

V první řadě, pokud jste tak tedy již neučinili, byste si měli přečíst tyto tipy na vánoční dárky:

Jejich autorem je můj skvělý manžel, se kterým ovšem někdy tak ne úplně souhlasím 🙂

Jeho původním záměrem bylo psát články na téma dárky pro náš dárkový katalog notitia.cz, kde jsem měla mít roli “ženského” poradce, tedy někoho, kdo propůjčí článku také trochu toho estrogenu.

Jenže to by byla v první řadě tak trochu nuda a hlavně, nebylo by to tak úplně fér, no ne?
Nebudu vyvracet mužům jejich pohled na věc, když je mi přeci jen přirozenější ten ženský svět (no i když…).

Pokud jste se tedy v článku mého muže tak úplně nenašli, pak Vás možná více inspirují mé nápady a zkušenosti.

Takže za prvé…
VÁNOCE jsou báječné!
A ženy, dámy, slečny, řekněte sami, nemilujete nakupování? Že ano? Výborně, takže můžeme pokračovat.

Je pravda, že Vánoce mají být symbolem vřelosti, laskavosti a pro mě osobně jsou hlavně o příjemných setkáních s rodinou, přáteli, ale třeba i kolegy u sklenky dobrého vína, které při takových příležitostech rozhodně nesmí chybět. A k výjimečným setkáním patří i přípitek. Tak proč to neudělat ve velkém stylu, jako třeba na party u Gatsbyho, kde by jistě nechybělo luxusní šumivé víno s 23 karátovým zlatem?

Ale Vánoční přípravy v pohodě a v klidu? To se nám ne vždy tak úplně povede a mnozí tak spíše trpí vánočním shonem v narvaných obchodních centrech. No a vánoční nálada je ta tam.
Proto se už roky vyhýbám v tomto období nákupům v kamenných prodejnách a využívám raději on-line nakupování.

Vytvořte cokoliv s vlastním potiskem

ZÁKLADNÍ VĚCI PŘI NAKUPOVÁNÍ DÁRKŮ

Úplně nesouhlasím s tím, že bychom se nemohli zeptat, co by kdo chtěl za dárek. Můžeme se s dotyčnou osobou předem domluvit, ať nám dá více typů, protože pak je čistě na nás, pro kterou věc se nakonec rozhodneme. O překvapení tak nikdo nepřijde.

Co osobně ráda nemám je obálka ve stylu “NĚCO SI KUP”. Já vím, že mnozí se mnou nebudete souhlasit, ale kde je potom to kouzlo? Kde je v dárku to nepsané, ale zřejmé “myslel/a jsem na tebe” nebo “záleží mi na tobě”?

Dárky mají být osobní a mají nahradit oněch TISÍCE SLOV. Já přece chci vědět, že člověku stojím za trochu té námahy, no ne? A jako fakt Vám vyhovuje tahle obálková výměna? Ve finále si vlastně jen vyměníte bankovky s někým jiným. Kde je proboha duch Vánoc? Jasně, pokud šetříte například na dovolenou a domluvíte se s ostatními, že to je to po čem toužíte, ok, chápu. Ale jinak říkám ne.

Nechci obálku s penězi. Chci nějaký parfém. Třeba ten parfém s vlastním věnováním. Mně ho mimochodem koupil manžel k narozeninám a syn vymyslel text, který na něj nechali gravírovat: “I LOVE MY MOM”. Takže už to není “jen” Armani, už je to osobní. A teď ruku na srdce. Fakt byste vyměnili flakonku s dojemným vzkazem za nějakou obyčejnou obálku?

Opravdu by mojí tchýni potěšila obálka více, než zázračný, úžasný a zdravím překypující čaj matchaga,
který je nejen chuťově skvělý, ale taky nabušený jak Dwayne Johnson v Jumanji? Pánové prominou, ženy pochopí. 🙂

matchaga
Elixír MATCHAGA
Desková hra JUMANJI

Já prostě potřebuji při rozbalení dárku slyšet to “wau”. A v očích zahlédnout ty jiskřičky štěstí, které jsme tam měli jako děti. Protože to na tom prostě miluju, tu chvíli, kdy jsme zase na chvilku těmi malými dětmi. Plni očekávání, překvapení a upřímné radosti. Toho docílíme jedině osobním a láskyplným přístupem.
Protože jestli existuje způsob, který jedním gestem řekne vše, pak je to tento.

Ale pojďme dál, jinak bych se tu dokázala rozepisovat do nekonečna a vznikl by z toho další nový román, jako je ten můj první a zatím, snad ne na dlouho, poslední: ARCANA: Zpověď upíra.

Příběh je ze života mladé statečné ženy a upíra, který se dostal na její statek v lidské podobě. Okolnosti, za jakých se tak stalo a co následovalo, jsou zahaleny tajemstvím, které postupně vyplouvají na povrch.

V celém příběhu figuruje mnoho postav různých pohlaví i věků a povahových rysů, které se vzájemně ovlivňují a v průběhu děje přirozeně rozvíjí. Nechybí romantika, napětí ani dramatické okamžiky plné emocí a krvelačného děsu.

1. Udělejte si seznam osob (a zvířat), kterým budete dárky pořizovat

To byste měli, pokud je Vás jako hub po dešti (to nás totiž suma sumárum je).

Malá vsuvka:
Já osobně bych tady v nadpisu vyměnila slovo “zvířat” za “domácí mazlíčci”. On by si to možná totiž někdo mohl vztáhnout na sebe 🙂

Zkuste nejdřív sami popřemýšlet o tom, co vlastně o obdarovaném víte, jaké má zájmy, koníčky, či tajná přání, která možná nejsou zas tak tajná, protože je zmiňuje celkem často. Takže nastražit uši a být v pohotovosti po celý rok. Na autopilota můžete jet v noci anebo když už, tak s profi pilotem ve sportovním letadle.

Klíčem k úspěchu je totiž naslouchat, a to nejen kvůli dárkům.

Pro mě má ovšem největší hodnotu, pakliže poznám z dárku, že mě dotyčný opravdu zná. Neptá se, nepátrá, prostě ví… Ta přidaná hodnota je víc, než cokoli.

2. Udělejte dotyčnému z obdarování událost

Co mě letos maximálně nadchlo je tato úžasná plánovací kniha. Vlastně tím říkáte “chci s tebou trávit více času”. A pak to není jen jednorázovka, je to dárek na celý rok.

Jistě. Není to jen o dárku samotném. Je to právě i o tom, že z obdarování uděláte událost.
Jako když jsme byli malí a rodiče vyhlíželi v obývacím pokoji u otevřeného okna příchod Ježíška, zatímco my čekali netrpělivě za zavřenými dveřmi svých pokojíčků. Pak zazvonil zvoneček a pohádky byl… Teda vlastně, přišli jsme do místnosti, kde hořely svíčky a prskavky na stromečku (v horším případě i stromeček – ano, také jsem to zažila). A to byl ten duch Vánoc.

A tak jsme i my přemýšleli, jak našemu zcela pragmatickému synovi tuto kouzelnou chvíli ozvláštnit.
Zatímco šli tedy s tatínkem před dům svítit prskavkou Ježíškovi na cestu, aby našel i náš dům. Já přes síto na chodbě rozsypala mouku, coby hvězdný prach a v manželových botách udělala stopy až k oknu.

Ten výraz malého šestiletého kluka byl k nezaplacení. Je to jeden z nejkrásnějších darů, který jsme mu kdy dali, protože hračky se možná časem rozbijou, jiné ztratí, anebo se zkrátka v té záplavě všeho vytratí z mysli. Ale na tento moment určitě nikdy nezapomene.

Jinak dárky můžete také schovat a nechat všechny, ať si je najdou. Ale pozor! Nezapomeňte, kam je dáte, jako se to stalo třeba mým rodičům. Nápad, který dostali, když mi bylo asi 22 let, od té doby už raději nezopakovali. I když je pravda, že i na toto vzpomínám s úsměvem dodnes.

3. Darujte vzpomínky

Léty prověřená klasika, kterou potěšíte každého rodiče i prarodiče je bezesporu fotokniha.
Byli jste spolu někdy na místě, na které spolu rádi vzpomínáte?

Je-li Vám tato věta povědomá, pak proto, že jste ji četli v článku mého manžela, ale protože jsem mu ji poradila já (ještě předtím, než jsem se vydala po své vlastní blogerské linii), tak si jí teď beru nazpět 🙂

Pak se na takové místo vraťte, nebo si vytvořte prostor pro novou událost a místo, na které budete v příštích letech rádi vzpomínat. Třeba wellness pobyt na Chateau Herálec. Nezapomeňte ale vše řádně zdokumentovat, abyste si mohli ten nejkrásnější moment zvěčnit a dát třeba do skleněné fotokoule. A hned máte námět na dárek k příštím Vánocům. Nemáte zač. 🙂

Nostalgie. Ta spočívá mimo jiné i ve známých vůních. Ty, když ucítíme, tak je to, jako bychom se octli v minulosti. Za mě osobně je takovým strojem času vůně Davidoff.

Až při psaní tohoto článku jsem si uvědomila, že vlastně vytvářím už dnes nostalgii svým synům. Ti si totiž tuto vůni už provždy spojí se mnou. No a i když se mi skříňka v koupelně neúprosně plní novinkami, jako třeba mou milovanou Chloe, tak pro Davidoff si místo vždy ráda udělám.

4. Ulehčete jim život

Na tento bod jsem se obzvlášť těšila, protože kdo jiný si více zaslouží ulehčit život, než my maminky na mateřské dovolené, no ne?
Já tedy nevím, jak to máte vy, ale já úklid nesnáším! Vlastně nic stereotypního, což uklízení jednoznačně je. Jenže, uklízet se musí, že ano.

A proto miluji naši domácnost plnou úžasných pomocníků. Ten pocit, když Vám mrňous chrní v postýlce, druhý sedí ve škole a Vám se mezitím po domácnosti prohání robotický vysavač, který kromě luxování také vytře. Když ho potom ovladačem posílám domů, volám na něj ráda “Jindřišku, pojď domů!” To je tak, když nemáte nic kloudného na práci, začnete si povídat s vysavačem 🙂

V kuchyni příjemně hučí myčka na nádobí, kterou vždy vynášíme do nebes při jakékoliv domácí oslavě. V koupelně se pak příjemně převaluje buben v sušičce na prádlo.

A v neposlední řadě (ocení muži i ženy), pro mě v tomto období největší ranní vzpruha a droga zároveň. Výborná a bytem se linoucí vůně čerstvě namleté kávy díky kávovaru De’Longhi Magnifica.

To si potom můžu sedět u počítače a psát v klidu a v pohodě. Navíc mám spoustu času na hraní s dětmi, protože jednou budou vzpomínat na naše společně strávené chvíle u deskových her, nebo na naše procházky.
Nechci, aby na mě někdy někdo, kdokoli vzpomínal jako na hospodyňku s hadrem v ruce.

 

Někde na internetu jsem četla (jistě jste minimálně jednou viděli i vy) jakýsi “chytrý” text o tom, jak se nám to v těch ´80 letech krásně dospívalo bez všech těch technologií. Jak jsme si přátele hledali na hřišti a ne na sociálních sítích. A lidé tomu textu dávali hrdě ten LIKE, jakože jooo, to byly časy.

 

Kdybych mohla, použila bych smajlíka, co se praští do čela. Protože…

 

Jestli sedí vaše děti denně u televize, herní konzole, telefonu, atd. Tak pak je to moji milí jen a jen vaše rozhodnutí. Nás rodiče vyhodili ven, ať jsme na čerstvém vzduchu (i když v Praze) a to se nám to potom socializovalo. Dnes je jiná doba. Co my dělali v pěti letech, to dnes děti dělat nemohou. Jenže, když s nimi nejde ven ani ten rodič, tak kdo potom?

Takže tip na dárek, kde můžete ulehčit někomu život, může znamenat daleko víc, než si myslíte. Darujete hodnotu na celý život v podobě času, který s milovanými strávíte. To je něco, co se nedá koupit, ani vrátit.

Tak určitě. 🙂 Takový dárek neomrzí snad nikdy a dnešní trh navíc nabízí nepřeberné množství zážitků.
Neznám muže, který by pohrdnul například jízdou v super sporťáku,  (Díky pane Carroll Shelby) nebo netoužil po titulu DK (což není zkratka pro Donkey Konga, ale pro krále driftu – DRIFT KING), u nás oblíbené školy smyku.
Zkratku DK netřeba představovat nadšencům do filmů Rychle a zběsile.


Pro opravdové fajnšmekry je tu i škola smyku s mustangem.
Tak kvůli tomuhle broučkovi a pro titul DK si ten řidičák už asi fakt udělám.

Nicméně my ženy se rády necháváme hýčkat třeba kvalitní masáží. To však neznamená, že bych jízdu v super sporťáku odmítla, ale dokud tu kromě Mustanga nebude možnost projížďky v Bugatti Divo, nebo v Koenigsegg Regera, tak nemám zájem. Trochu náročná, já vím 🙂 A co potom takové Lamborghini Sian? To jako chceš!

6. Co dělat, když už všechno mají

Tady trochu tápu. Znáte snad někoho, kdo má všechno? Asi nemáte telefonní číslo na Billa Gatese, ne? Jestli jo, tak už dál nečtěte, protože už asi sami možná píšete ve Wordu něco mnohem většího.

A jestli přeci jen máte ve svém okolí někoho Vám blízkého, kdo má “pomyslně” vše, pak buďte s ním, věnujte mu svůj čas, protože ten prostě nikde nekoupíte.

 

Nezapomeňte o čem Vánoce jsou. Zapomeňte na ty nesmysly, o kterých Vánoce nejsou, jako třeba o úklidu, třiceti druzích cukroví, nebo narvaném nákupním košíku. Zkrátka, že nejsou o stresu. Jsou o lásce, kouzlu a především o blízkosti a lidskosti.

BONUSOVÝ MATERIÁL

Dárkové poukazy

Prodejci dárkových předmětů

  • Pokud se vám obsah líbí, budeme moc rádi, když jej budete  ►