notitia.cz

vyhledávač dárků

vyhledávač dárků

JAKÝ DÁREK HLEDÁTE ?

Zvažujete LG OLED TV v roce 2019?

turned-on flat screen TV

Pro koupi LG OLED TV v roce 2019 si připravte minimálně 30 tisíc.

Vyplatí se vám to.

Společnost LG oznámila ceny a dostupnost svých nových televizí OLED TV pro rok 2019, včetně systémů OLED typu C9, E9 a W9. Nebudeme vás trápit tabulkou všech modelů, a proto uvedeme jen nejlevnější a nejdražší LG OLED TV novinky.

  • První z těchto televizorů, 55-palcový LG OLED55C9PUA, je k mání cca od dubna za 58 000 kč.
  • Od června 2019 se prodává 77-palcový OLED77W9PUA za 299 000 kč. (77″ = cca 195 cm)

Co se týče srovnání letošního ročníku OLED a loňského ročníku, tak společnost LG se nadšeně snaží zrychlit procesor Alpha A9 druhé generace, který nabízí vícestupňový proces redukce šumu.

Najdete zde také HDMI 2.1 místo standardních portů HDMI 2.0, které umožňují přehrávat obsah s vysokým kmitočtem 4K (4K HFR) s variabilní obnovovací frekvencí (VRR) a využívá vylepšený zpětný kanál zvuku (eARC).

Má smysl letos kupovat OLED TV?

Buďme k sobě upřímní. Každý rok je dobrý rok na nákup OLED TV, pokud si to můžete dovolit.
Jak se dalo předpokládat, letošní úroda televizorů odráží ceny, které jsme viděli u novinek v loňském roce. Jelikož tomu tak bude i příští rok, že nové modely budou poměrně drahé, vyplatí se letos vyčkat na vhodnou akční nabídku a při ní realizovat nákup. Ceny elektroniky obecně celkem rychle klesají a rok staré modely se dají sehnat i za polovinu jejich původní ceny. To je při částkách, jaké se utrácí za OLED TV, celkem slušný balík peněz. Doporučujeme proto využít třeba některý ze dní Black Friday.

V zásadě, pokud je váš jediný zájem čistě výkon obrazu, tak loňský srovnatelný model LG C8 OLED zůstává stále jedním z nejlepších televizorů i v roce 2019, a to už za krásných 35 000 kč.

Lidově řečeno, za 35 tisíc můžete mít jednu z nejlepších TV, co existují.

55

Model C8 OLED

LG zde kombinuje působivý obraz, rozsáhlé funkce, atraktivní design s bezkonkurenční inteligentní platformou. To vše jen proto, aby dodali jeden z nejlepších televizorů vůbec.

PRO

  • Vynikající kvalita obrazu
  • Komplexní funkce včetně DVB-T2
  • Vysoce efektivní inteligentní platforma
  • Elegantní design

PROTI

  • Omezený peak brightness pro HDR
  • Žádná podpora HDR10

Jaký je rozdíl mezi OLED TV a běžnou LED TV?

Stručně a jasně: Ve všem!

OLED TV je skutečně dalším velkým krokem kupředu na poli domácí zábavy. Nabízí lepší kvalitu obrazu (černější černou a bělější bílou), nižší spotřebu energie a rychlejší odezvy, než jaké mají tradiční LCD-LED televizory.

Schémata:

Princip fungování OLED televize

Princip fungování LED televize

Zdá se, že displeje vypadají stejně, ale procesy tvorby obrazu jsou tady naprosto odlišné.

OLED je zkratka pro Organic Light-Emitting Diode.

OLED organické pixely vyzařují každý zvlášť své vlastní světlo, když jimi prochází elektrický proud, zatímco články na LCD displeji vyžadují pro osvětlení jas vnějšího zdroje světla, tedy nějaké obří podsvícení pod displejem, což jsou ty LED-ky.

Mimochodem právě toto podsvícení je to, co odděluje LCD obrazovky od LED variant. Tradiční LCD obrazovka má podsvícení (tzv. Fluorescenční světlo se studenou katodou nebo CCFL), které je rovnoměrné po celé zadní části obrazovky.
To znamená, že když je obraz černobílý, svítí na panelu přesně stejným jasem jak černá, tak bílá. To snižuje to, co nazýváme “hotspoty”, nebo oblasti se super jasným světlem, protože skutečný světelný zdroj, který je osvětluje, je jednotný.

Je tomu už pár let, když inženýři ve společnostech jako je Samsung a Sony představili řadu LED jakožto podsvícení. Znamenalo to, že pokud byla určitá část obrazovky černá, pak tyto LED diody za touto částí mohly být vypnuty, aby se daná místa objevila černější.
To je lepší řešení než podsvícení CCFL, ale stále má své problémy. Vzhledem k tomu, že se jedná o světlo za LCD, které produkuje osvětlení spíše než samotnou vrstvu LCD, není osvětlení zcela synchronizováno s pixelem před ním. Výsledkem je efekt zvaný „kvetení“, kdy světlo LED ze světlých částí obrazu krvácí do oblastí černé. A to je zase to, co odděluje OLED od LCD / LED displejů.

V OLED tv displeji jsou pixely produkující světlo samy o sobě.

Znamená to, že když potřebují být černé, mohou se zcela vypnout, namísto toho, aby se spoléhaly na podsvícení za nimi. Díky tomu je obraz lepší, úspornější a vy si můžete dovolit větší obrazovku.

Nyní už víte, v čem to vězí a my zase víme,

že Váš příští televizor bude rozhodně OLED.